تاریخ خبر :1397/04/25
از ماست که بر ماست

بیش از یک هفته از همایش پیاده روی خانوادگی همراه با پاکسازی حاشیۀ بلوار کشاورز می گذرد. این همایش به مناسبت هفتۀ فرهنگی شهرستان و به همت شهرداری دلیجان برگزار گردید.

بیش از یک هفته از همایش پیاده روی خانوادگی همراه با پاکسازی حاشیۀ بلوار کشاورز می گذرد. این همایش به مناسبت هفتۀ فرهنگی شهرستان و به همت شهرداری دلیجان برگزار گردید.

بر آن شدیم به این حرکت فرهنگی نگاهی گذرا داشته باشیم. 

جلسۀ هماهنگی با اداره های شهرستان دلیجان واقع در فرمانداری با حضور نمایندگان اکثر اداره ها برگزار و تاریخ جمعه پانزدهم تیر ۹۷ برای همایش پیاده روی تعیین گردید. با توجه به اطلاع رسانی توسط شهرداری در شهر از طریق نصب بنر در نقاط مختلف شهر، وب سایت و شبکه های اجتماعی شهرداری، شبکه های مجازی پرمخاطب و...، همچنین اهدای ده جایزۀ دو میلیون ریالی برای ترغیب مردم به حضور در این همایش، استقبال قابل توجهی از همایش مذکور نشد و کلا حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در این همایش شرکت نمودند.

جای خالی تمامی مسئولان شهری از فرمانداری، ادارۀ ورزش و جوانان، ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادارۀ محیط زیست که مستقما با این برنامه ارتباط داشتند و سایر اداره ها و نهادهای دولتی به شدت به چشم می خورد.

همچنین عدم حضور سمنهای (NGO ) طرفدار محیط زیست، ورزشکاران، هنرمندان و سایر اقشار تأثیر گذار بر افکار عمومی، عمق فاجعه را شدیدتر می کرد.

شهرداری دلیجان با وجود مشکلات مالی فراوان، صرفا برای توجه شهروندان به مقولۀ محیط زیست و با هدف بالابردن سطح مشارکت اجتماعی شهروندان اقدام به برگزاری این همایش نمود و انتظار می رفت از جمعیت ۴۲ هزار نفری شهر دلیجان، حداقل مشارکت ده درصدی مردم را شاهد باشیم که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

با تمام شدن این همایش، انتقاد و بررسی این حرکت فرهنگی بسیار ضروری می باشد به نظر نگارنده نه عامل خارجی و نه مردم، بلکه مسئولان شهری در این مقولۀ بسیار مهم کوتاهی کرده اند و آنها به عنوان گردانندگان اصلی شهر بایست نگاهی عمیقتر به مسئلۀ مشارکت اجتماعی داشته و برای یک بار هم که شده انگشت اتهام را به سمت خود بگیرند و قبول کنند که کوتاهی آنها در سالهای گذشته، باعث از هم گسیخته شدن لایه ها و قشرهای مختلف شهر شده است و احساس تعلق که از مهمترین علل بالارفتن مشارکت اجتماعی است، به شدت کمرنگ شده و احساس بیگانگی نسبت به شهر و آیندۀ شهر در مسائل مختلف مدنی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کاملا مشهود است؛ و این یک نمونه کوچک از عدم مشارکت مردم در برنامه های اجتماعی است.

امیدواریم این چند سطر، تلنگری کوچک به خواب عمیق این شهر خواب آلوده زده باشد تا از سفر دور و دراز خود جا نماند.

هر دم از عمر مى رود نفسى                     

چون نگه مى كنم نمانده بسى

اى كه پنجاه رفت و در خوابى                  

مگر اين پنج روزه دريابى

خواب نوشين بامداد رحيل                  

باز دارد پياده را ز سبيل

هر كه آمد عمارتى نو ساخت              

رفت و منزل به ديگرى پرداخت

وان دگر پخت همچنين هوسى                 

وين عمارت بسر نبرد كسى

يار ناپايدار دوست مدار               

دوستى را نشايد اين غدّار

نيك و بد چون همى ببايد مرد          

خنك آن كس كه گوى نيكى برد

نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پست الکترونیک نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر چه عبارتی نوشته شده


ارتباط با ما

نشانی: دلیجان، میدان بسیج، ساختمان مرکزی شهرداری
کد پستی : 18181 37919
تلفن :44228333-086 نمابر : 44228808-086
ایمیل: info@delijan.ir

آمار بازدید

امروز: 280
این هفته: 1023
کل بازدید: 167378

شهرداری در شبکه های اجتماعی


کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دلیجان می باشد
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
طراحی و پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات شهرداری دلیجان
ورود به سایت