خواهر خواندگی

خواهر خواندگی

خواهرخواندگي، اقدامی نمادين براي نشان دادن توافق ميان دو شهر برای توسعۀ روابط در ابعاد مختلف شهري می باشد. پیمان خواهرخواندگی رابطه ای دوستانه و هدفمند است که به منظور تبادل اطلاعات و تجربه ها، توسعۀ مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری، فنی و سیاسی میان یک جامعۀ شهری با جامعۀ شهری مشابه در خارج از مرزهای جغرافیایی یک کشور برقرار می شود.

علت به کارگیری واژۀ خواهرخوانده به این دلیل است که در بیشتر زبانهای دنیا واژۀ شهر مؤنث می باشد.

دلیجان نیز به عنوان اولین قدم در این زمینه، با شهر «دیلیجان» در جمهوری ارمنستان رابطۀ خواهر خواندگی برقرار نموده است. این قرارداد در 24 مرداد ماه 1396 در شهر «دیلیجان» به امضای شهرداران دو شهر رسید.


دیلیجان در یک نگاه

شهر «دیلیجان» در شمال ارمنستان و در استان «تاووش» واقع شده است. این شهر که به «سوئیس کوچک ارمنستان» معروف است، در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار داشته و گستردگی آن در حدود سیزده کیلومتر مربع می باشد.

جمعیت این شهر بنا بر آمارهای رسمی کشور ارمنستان 23 هزار و 960 نفر می باشد.

جاذبه های فرهنگی و تاریخی این شهر عبارتند از صومعه های هاگارتسین (Haghartsin ماتوساوانک (Matosavank)، جوختاک وانک (Jukhtakvank) و قلعۀ مانتاش (Mantash Fortress) که در پارک ملی دیلیجان قرار دارند؛ خانه های سنتی کوچه های قدیمی در نزدیکی خیابان میاسنیکیان (Myasnikyan)؛ بناهای تاریخی، موزۀ مردم شناسی، کتابخانۀ داوتیان سریک (Davtian Serik) و موزۀ شارامبیان (Sharambeyan) که در خیابان گاجیک داتویان (Gagik Datvian) واقع شده اند.

جاذبه های طبیعی نیز شامل پارک ملی دیلیجان، دریاچه های پارز (Parz)، گش (Gosh) و تزرکا (Tzrka) می باشد.
ارتباط با ما

نشانی: دلیجان، میدان بسیج، ساختمان مرکزی شهرداری
کد پستی : 18181 37919
تلفن :44228333-086 نمابر : 44228808-086
ایمیل: info@delijan.ir

آمار بازدید

امروز: 64
این هفته: 793
کل بازدید: 807560

شهرداری در شبکه های اجتماعی


کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دلیجان می باشد
هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد
طراحی و پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات شهرداری دلیجان
ورود به سایت